«Об’єднані громади – потенційні інвестиційні майданчики», – Андрій Гордєєв

В межах проведення ІХ Міжнародного інвестиційного форуму «Таврійські горизонти» відбулася платформа ділового спілкування з децентралізації «Економічно спроможні громади Херсонщини – запорука розвитку регіону», яка пройшла у перший день форуму 30 вересня у Новокаховській міській раді.

Роботу панелі було організовано офісом реформ та регіонального розвитку у Херсонській області (координатор Оксана Сілюкова), Херсонським регіональним відділенням Асоціації міст України (виконавчий директор Лариса Оленковська).

Відкрив роботу платформи Дмитро Бутрій, в.о. заступника голови обласної державної адміністрації. Він висловив упевненість у важливості проведення цієї реформи в Україні та на Херсонщині, зазначив що невипадково на форумі представлена ця тематична панель, і підтримав думку голови обласної державної адміністрації Андрія Гордєєва, висловлену ним у своєму виступі під час відкриття форуму, що об’єднані громади будуть економічно спроможними і після реформи стануть перспективними майданчиками для інвестування. Він побажав присутнім плідної роботи та запевнив у цілковитій підтримці всіх починань цього процесу з боку обласної державної адміністрації.

Перед присутніми тут сільськими, селищними головами виступили представники експертного середовища та їх колеги з інших областей України – лідерів з проведення децентралізації.

Директор Інституту розвитку територій Юрій Ганущак – основний експерт і один з розробників проекту реформи децентралізації в Україні, розповів про стан реформи в державі по областях, при цьому зазначивши, що перспективний план з об’єднання громад у Херсонській області, хоча його дуже критикують місцеві політики за недосконалість, є одним із кращих в Україні, на відміну, наприклад, від того ж Одеського. А в Закарпатській області його прийняття було заблоковано взагалі. Він піддав критиці і польську реформу з децентралізації, хоча багато українських експертів та політиків вважають її за взірець для України. Пан Юрій з цього приводу зазначив, що: «Поляки зараз з білою заздрістю спостерігають за нами, адже ми можемо провести свою реформу, виправивши всі помилки і прорахунки, які допустили свого часу вони. На відміну від Польщі, де ця реформа відбувалася командно-адміністративним шляхом, наша є дуже демократичною. Я б сказав, навіть занадто. І це призводить до всіляких політичних спекуляцій навколо реформи і спротиву їй через брак об’єктивної інформації щодо неї».

dscn4148

Андрій Гінкул з Інституту Громадянського Суспільства, який є керівником проекту ЄС “Підтримка реформи місцевого самоврядування в Україні” виступив з доповіддю: «Агентство регіонального розвитку області як інструмент для супроводу інвестицій в регіоні», в якій презентував цілі і завдання роботи агенції з впровадження реформи децентралізації в областях.

Керівник проекту «DOBRE» Бері Рід представив увазі присутніх свій проект – (Decentralization Offering Better Results and Efficiency – DOBRE). Це новий п`ятирічний проект Агентства США з міжнародного розвитку у сфері розбудови місцевого самоврядування, за допомогою якого планується надати комплексну допомогу українським громадам у розмірі 50 млн доларів протягом 2016-2021 років.

Він поінформував, що загалом для співпраці буде відібрано близько 75 об’єднаних громад з 7 пілотних областей України, до яких входить і наша. «Громади визначатимуться на конкурсній основі. Ми вже отримали заявки на участь у нашому проекті від деяких ваших громад, пропоную долучитися і іншим. До кінця жовтня плануємо вибрати перші 25 громад. Після цього почнеться практична співпраця з ними», – сказав Бері Рід.

Почувши палку дискусію під час зустрічі та усвідомивши основні проблеми на які наштовхується реформа децентралізація в Україні і на Херсонщині, Барі Рід зізнався, що сам походить з невеликого населеного пункту сільського типу, який теж мав досвід об’єднання з сусіднім населеним пунктом у містечко. Після цього їх життя змінилося на краще – об’єднане містечко стало економічним центром місцевості. Натомість інші сільські пункти цієї округи не захотіли об’єднуватися і їх життя не покращилося, але це був їх вибір. Таким чином проблеми з запровадження децентралізації схожі в багатьох країнах світу, але процес об’єднання є об’єктивним і не залежить від волі окремих людей.

Питання реформування закладів освіти в межах реформи децентралізації та створення на базі об’єднаних територіальних громад освітніх округів порушив у своїй доповіді начальник управління освіти, науки та молоді обласної державної адміністрації Євген Криницький.

Було також розглянуто питання реформування закладів охорони здоров’я та взаємозв’язок цього процесу з реформою децентралізації.

Колеги наших представників місцевого самоврядування з інших областей поділилися своїм досвідом та відповіли на численні запитання присутніх. Треба зазначити, що дискусія вийшла цікавою, викликала багато запитань та подекуди бурхливі емоції, але протікала в діловому та конструктивному руслі. Всі присутні були щиро переконані в необхідності проведення реформи децентралізації та вже знаходяться на певних її етапах.

Під час засідання відчувалося, що робота та перспективи, які на сьогодні показує область в проведенні децентралізації, підтвердять сподівання голови ОДА Андрія Гордєєва, що вже на наступному форумі об’єднані громади вийдуть з конкретними бізнес-кейсами по інвестиційних майданчиках на своїй території.

dscn4141ppp

Share Button

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *